Mapa lotnicza Drony

Mapa lotnicza – pierwszy krok

Jeśli jesteś świeżo upieczonym pilotem drona w pierwszej kolejności powinieneś wiedzieć gdzie wolno a gdzie nie wolno ci latać. Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z aktualną mapą lotniczą, która powie ci w jakiej przestrzeni powietrznej mieszkasz lub chcesz latać. W Polsce wyróżniamy przestrzeń powietrzną typu C,D i G.
Przestrzeń typu C i D to przestrzenie kontrolowane – i tam latać wg przepisów  nie wolno . Przestrzeń G to przestrzeń niekontrolowana gdzie dopuszcza się loty. Każdy zamknięty na mapie obszar to jakaś strefa. I tu należy przeczytać opis tej strefy żeby dowiedzieć się co to za strefa.

Mapa z podziałem na sektory: sektory_FIS

Mapa

W załączniku 6 Prawa Ruchu Lotniczego możemy wyczytać:

Zasady wykonywania lotów
4.1. Loty modeli latających lub bezzałogowych statków powietrznych w warunkach VLOS wykonuje się z zachowaniem następujących warunków:
1) zapewnieniem ciągłej i pełnej kontroli lotu, w szczególności przez zdalne sterowanie przy użyciu fal radiowych;
2) w sposób umożliwiający uniknięcie kolizji z innym użytkownikiem przestrzeni powietrznej;
3) poza strefami kontrolowanymi lotnisk (CTR);
4) poza strefami ruchu lotniskowego lotniska wojskowego (MATZ) oraz strefami kontrolowanymi lotniska wojskowego (MTCR), z zastrzeżeniem pkt 4.4;
5) poza strefami R, D oraz P, z zastrzeżeniem pkt 4.4;
6) poza otoczeniem lotniska lub lądowiska, tj. w odległości powyżej 5 km od jego granicy;
7) w strefach ATZ lub w odległości mniejszej niż 5 km od granicy lotniska lub lądowiska – za zgodą zarządzającego lotniskiem lub lądowiskiem;
8) w strefach CTR na warunkach określonych i opublikowanych w AIP Polska przez instytucję zapewniającą służby żeglugi powietrznej i za zgodą właściwego organu ATC.
4.2. Warunków, o których mowa w pkt 4.1, nie stosuje się do modeli latających lub bezzałogowych statków powietrznych wykonujących loty na uwięzi lub w obiektach zamkniętych.
4.3. Operator modelu latającego lub bezzałogowego statku powietrznego zapewnia, że model ten lub statek dają pierwszeństwo drogi innym użytkownikom przestrzeni powietrznej.
4.4. W strefach D, MCTR lub MATZ dopuszcza się loty modeli latających lub bezzałogowych statków powietrznych za zgodą lub na potrzeby zarządzającego daną strefą.
4.5. Przepisów pkt 4.1–4.3 nie stosuje się do modeli latających lub bezzałogowych statków powietrznych, które wykonują lot swobodny.

3 podstawowe skróty które musisz zapamiętać:

CTR – tą strefą bezpośrednio zarządza kontroler na wieży lotniska, którego ta strefa dotyczy
TMA – tam również latać nie wolno – tą strefą bezpośrednio zarządza kontrola podejścia (approach)
TRA – strefy ćwiczeń wojskowych – zawsze podane są wysokości jakie obejmuje – strefa rezerwowana czasowo

Jeśli planujesz wykorzystanie drona w celach komercyjnych tj. robienie zdjęć i filmów powinieneś zapoznać się również z tym dokumentem. Jest to komunikat prezesa ULC w sprawie obowiązku posiadania kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego komunikat w sprawie UAVO

Zachęcam do zapisania się na specjalny kurs/szkolenie UAVO w celu nie tylko podniesienia kwalifikacji i zalegalizowania swoich działań lecz również w celu nabrania świadomości z odpowiedzialności jaką niesie za sobą latanie dronami.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>